3 lustrzanki cyfrowe, na które warto zwrócić uwagę

Solidna lustrzanka w dobrej cenie? O tym marzy chyba każdy, kto właśnie rozpoczyna swoją przygodę z fotografią. Choć sprzęt z porządnymi podzespołami kosztuje, wbrew pozorom nie zawsze musisz za niego słono płacić. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, bądź sprytny i szukaj aparatu wśród ciekawych modeli, które miały swoją premierę kilka lat temu. Oto 3 przykłady starszych lustrzanek cyfrowych, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników.

 

W artykule wyjaśniamy:

  • Kiedy opłaca się zainwestować w nieco starszy model aparatu?
  • Co oferuje użytkownikom lustrzanka Canon 200D?
  • Jakie atuty ma aparat Nikon D5300?
  • Dlaczego warto zainteresować się lustrzanką Nikon D7200?

Twój nowy aparat – lustrzanka z poprzedniego sezonu

Choć w pierwszej chwili może nie brzmieć to zbyt zachęcająco – zwłaszcza dla osób, które podążają za nowinkami w elektronice – zanim ruszysz po zakup aparatu, warto byś uzmysłowił sobie, że to dość szczególny rodzaj technologii. Oczywiście główni producenci lustrzanek regularnie przedstawiają nowe, udoskonalone modele swoich aparatów, jednak jakość i dostępne funkcje w tym segmencie elektroniki nie zmieniają się aż tak gwałtownie, jak dzieje się to np. w wypadku smartfonów. Nowsze modele lustrzanek często zawierają wręcz symboliczne innowacje w stosunku do ich starszego rodzeństwa. Za to wraz z ich wejściem na rynek cena poprzednika – który nadal jest doskonały – zwykle spada. Dlatego zawsze dobrze jest przeanalizować informacje od producenta i ocenić, czy przeznaczyć tę samą kwotę na nieco starszą lustrzankę, ale za to z wyższej półki, czy na tegoroczną premierę o niższych parametrach.

 

Canon 200D – lekka lustrzanka na co dzień

Canon 200D to jedna z najlżejszych na rynku i prosta w obsłudze lustrzanka cyfrowa, która do sprzedaży w Polsce trafiła w 2017 roku. Ten model jest skierowany przede wszystkim do amatorów fotografii lifestyle’owej, którzy nie chcą wychodzić w miasto uzbrojeni w ciężki sprzęt fotograficzny. Aparat świetnie leży w dłoniach, a tworzywo, z którego wykonano korpus, jest przyjemne w dotyku.

 

W podstawowym zestawie Canon 200D zawiera kitowy obiektyw 18-55 mm f/4-5.6, który pozwala uzyskać małą głębię ostrości, pożądaną przy zdjęciach portretowych. Aparat posiada też odchylany 3-calowy ekran LCD z funkcją dotykową, który pod względem jakości niemal w niczym nie ustępuje tym z profesjonalnych pełnoklatkowych lustrzanek producenta. Natomiast matryca APS-C CMOS o rozdzielczości 24 Mpix została zaczerpnięta z Canona 77D, który oferuje doskonałą jakość zdjęć. Inne ważne atuty lustrzanki Canon 200D to wydajny akumulator (do 800 zdjęć na jednym ładowaniu baterii), możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD oraz praktyczny przycisk Wi-Fi do łączenia się ze smartfonem.

 

Nikon D5300 – dla ambitnych entuzjastów fotografii

Lustrzanka Nikon D5300 swoją światową premierę miała w roku 2013. Ciekawostką jest fakt, że obudowa aparatu została wykonana w technologii zainspirowanej Boeingiem 787 Dreamliner i bolidami Formuły 1. Wewnątrz znajduje się matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 24 Mpix bez filtra dolnoprzepustowego, a także procesor obrazu Expeed 4, zapewniający doskonałe odwzorowanie barw i balans bieli. Aparat wyposażono w 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 037 000 punktów, który jednak nie jest dotykowy. Nikon D5300 umożliwia wykonanie ok. 500-600 zdjęć w jednym cyklu baterii.

 

Do głównych atutów tego modelu należą mała waga (530 g z baterią i kartą pamięci), głęboki grip, dzięki któremu aparat pewnie leży w dłoni, sprawny autofokus (39 punktów, z czego 9 krzyżowych) i doskonała jakość zdjęć – również w słabym oświetleniu. Nikon D5300 umożliwia też nagrywanie filmów w jakości Full HD i posiada moduł Wi-Fi.

 

Nikon D7200 – dla doskonalących swój fotograficzny warsztat

Dla fotografów poszukujących bardziej zaawansowanej lustrzanki cyfrowej dobrym wyborem może być Nikon D7200, który miał swoją premierę w 2015 roku. Jest to klasyczna lustrzanka, bez wizjera optycznego i z pryzmatem zamiast zestawu luster, które spotkamy w tańszych modelach. Również jakość wykonania i zastosowane materiały pozwalają odczuć, że trzyma się w ręku aparat z wyższej półki.

 

Podobnie jak w omawianym wyżej Nikonie D5300 znajdziemy tu matrycę APS-C o rozdzielczości 24,2 Mpix bez filtra dolnoprzepustowego oraz procesor obrazu Expeed 4. Zakres czułości ISO wynosi od 100 aż do 25 600 (z możliwością rozszerzenia do 102 400), a jakość zdjęć na wysokich czułościach jest zbliżona do tej oferowanej przez lustrzanki pełnoklatkowe. Do tego dochodzi precyzyjny i błyskawiczny autofokus (51 punktów, w tym 15 krzyżowych), a także wyjątkowo trwała bateria, pozwalająca zrobić ponad 1000 zdjęć w jednym cyklu. Bardzo przydatną funkcją są dwa sloty na karty pamięci – dzięki temu można albo zapisać więcej zdjęć, albo na jednej z kart tworzyć backup drugiej, albo też zapisywać pliki równolegle w formatach RAW i JPG.

 

Zarówno lustrzankę Canon 200D, Nikon D5300 i D7200, jak i inne aparaty fotograficzne nowe i używane kupisz tutaj. Znajdź wymarzony model i zacznij rozwijać swoją pasję.

Categories Technologia