Domowe stacje uzdatniania wody

Pomimo tego, że niemal zawsze woda doprowadzona wodociągami do naszych domów i mieszkań jest zdatna do picia, to jednak warto pomyśleć o domowych stacjach uzdatniania wody. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jaki to jest koszt i czy rzeczywiście warto je instalować?

Rozważania na temat domowych stacji uzdatniania wody warto rozpocząć od tego, że jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych oraz szeregówek. Ze względu na znacznie mniejsze metraże mieszkań rzadko kiedy myśli się o dodatkowej instalacji uzdatniającej wodę na wejściu do mieszkania – jest to przeważnie niepraktyczne. W przypadku domów i szeregówek mamy możliwość instalacji takiej stacji już na poziomie piwnicy czy parteru, skąd woda następnie jest rozdzielana na wszelkie urządzenia domowe – począwszy od kranów, a skończywszy na pralce czy podlewaniu ogrodu.

Do mieszkania?

Jak zatem uzdatnić wodę w mieszkaniu? Możemy do tego wykorzystać wszelkiego rodzaju filtry przelewowe instalowane na krany, z których czerpiemy wodę do picia, bądź też korzystać ze specjalnych dzbanków filtrujących. Oba rozwiązania są rozwiązaniami stosunkowo tanimi w zakupie i codziennym użytkowaniu.

Domowa stacja uzdatniania wody

Domowe uzdatnianie wody opiera się najczęściej na montażu specjalnej stacji uzdatniającej opartej przynajmniej o 3-4 filtry. Każdy z zastosowanych filtrów ma inne zadanie i w inny sposób wpływa na wodę. Oczywiście najlepsze rezultaty otrzymamy stosując wszystkie możliwe filtry, jednak jeżeli nie chcemy generować zbyt wysokich kosztów, jak również nie mamy zbyt wiele miejsca na montaż takiej instalacji, z powodzeniem wystarczy nam filtr węglowy oraz filtr polipropylenowy.

Filtr węglowy

Filtr węglowy, a właściwie filtr z węglem aktywnym, to filtr, którego zadaniem jest usuwanie chloru, jego związków oraz zanieczyszczeń organicznych z wody. Woda po przejściu przez taki filtr ma przeważnie lepszy smak oraz bardziej przejrzystą barwę. W ten sposób możemy poprawić podstawowe parametry naszej wody, którą stosujemy przecież nie tylko do mycia, ale przeważnie również jako podstawę herbaty czy kawy!

Filtr polipropylenowy

Specjaliści od stacji uzdatniania wody zalecają, aby filtr z węglem aktywnym poprzedzony był filtrem polipropylenowym, który ma za zadanie usunąć z wody wszelkie zanieczyszczenia fizyczne, a to w szczególności drobinki piasku, zawiesiny, korozję wymytą z instalacji sanitarnej czy tłuszcze. Stosując tego typu mechaniczny filtr chronimy jednocześnie sam filtr węglowy, który przez to ma szansę dłużej i skuteczniej nam służyć .

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

Categories Ciekawe
https://absenting.com.pl/przemyslowy-szlif-w-twoim-domu-sekret-mebli-loftowych/ lanails.pl antraffic.pl