Grzejniki w domu – co trzeba wiedzieć?

Pomimo tego, że grzejniki i sposoby rozprowadzenia ciepła we wszystkich pomieszczeniach lokalu mieszkalnego są planowane już na etapie projektowania danego budynku i teoretycznie dobrze liczone przez projektanta w kwestii zapotrzebowania na ciepło, to zdarzają się tutaj liczne pomyłki. Jak sprawdzić czy w naszym przypadku zastosowano odpowiednie grzejniki? Co to znaczy w ogóle, że grzejnik jest odpowiedni do danego pomieszczenia? Czy każdy typ grzejników można zastosować do każdego rodzaju instalacji grzewczej?

Zapotrzebowanie na ciepło


Rozważania na temat grzejników w domu czy też w mieszkaniu trzeba zacząć od tego, że każde pomieszczenie ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na ciepło. Wynika to nie tylko z wielkości danego pomieszczenia wyrażonej w jego powierzchni, ale również zależne jest to od jego wysokości czy nawet materiałów użytych do jego wykończenia. Warto pamiętać o tym, że w pierwszych latach użytkowania nowych pomieszczeń (świeżo wybudowanych), zapotrzebowanie na ciepło jest większe niż w latach późniejszych. Jest to związane z koniecznością odparowania wilgoci znajdującej się chociażby w murach i tynkach.

Wielkość grzejników


Niezależnie od tego, jaki rodzaj grzejników zastosujemy w naszych wnętrzach – czy będą to grzejniki żeliwne żebrowe, nowoczesne grzejniki panelowe czy też designerskie grzejniki rurowe – należy mieć na względzie ich wielkość przekładającą się na moc grzewczą. Do każdego pomieszczenia powinniśmy indywidualnie dobierać grzejniki po dokonaniu konkretnych wyliczeń. Co prawda można przyjąć, że im większy grzejnik tym lepiej, gdyż wtedy będziemy mogli po prostu przykręcić temperaturę przy pomocy termostatu, to jednak będą to niejako pieniądze wyrzucone „w błoto”. Większe grzejniki są znacznie droższe od grzejników mniejszych!

Jaki rodzaj grzejnika?


Obecnie najpopularniejsze grzejniki to grzejniki panelowe, które wykonane są z trwałego aluminium, to warto mieć na uwadze, że nie zawsze można je zastosować. Aluminiowych grzejników panelowych nie powinniśmy stosować bezpośrednio do instalacji miedzianych w związku z możliwością powstania korozji elektrochemicznej w miejscach stykania się tych dwóch materiałów. Jeżeli mamy już zamontowane tego typu grzejniki, to warto sprawdzić czy zastosowano przynajmniej teflonowe przekładki na łączniach instalacji – w ten sposób można łatwo i szybko uniknąć ewentualnej korozji prowadzącej do całościowej degradacji naszych grzejników!

Ile kosztują grzejniki?


Grzejniki należą raczej do kategorii podstawowego wyposażenia każdego domu czy mieszkania i z tego też względu koszty ich zakupu nie należą do największych. Typowe grzejniki panelowe możemy kupić już za kilkaset złotych. Warto mieć jednak na uwadze to, że za nietypowe rozmiarem czy kształtem kaloryfery przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej! Topowe grzejniki potrafią kosztować nawet grubo powyżej tysiąca złotych za sztukę, a należy liczyć się z tym, że w każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się przynajmniej jeden grzejnik.

Podsumowując, zadbajmy o nasze grzejniki i przygotowanie instalacji grzewczej, a z całą pewnością będzie nam ona służyła przez długie lata!

Grzejniki do domu kupisz w sklepie https://1lazienka.pl/category/ogrzewanie-grzejniki-panelowe.

Categories Dom i Wnętrze
https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/ Stolik nocny z półką w stylu loft