Prefabrykowane ściany betonowe – podstawowe mity

Konstrukcje budynków wykonane z wykorzystaniem prefabrykowanych ścian betonowych nie są aż tak popularne wśród rodzimych inwestorów. Prowadzi to do sytuacji, w której wokół tak powstałych inwestycji, narasta mnóstwo kontrowersji, wykorzystywanych przez zwolenników tradycyjnego sposobu murowania.

Mit 1: Domy z prefabrykatów nie są trwałe

Mit ten zakłada, że prefabrykowane ściany betonowe nie należą do trwałych rozwiązań a domy z nich wybudowane nie są odporne na oddziaływania zewnętrzne, zwłaszcza w postaci intensywnych zjawisk pogodowych. Jak jest naprawdę?

Prefabrykaty mają integralną, pełną konstrukcję. Brak w nich skaz materiałowych, które mogłyby doprowadzić je do zniszczenia, lub pękania. Co ciekawe, zwykle są one budowane z betonu o niewielkim stopniu nasiąkliwości i – co równie ważne – odpornego na wietrzenie i inne, niebezpieczne zjawiska zewnętrzne.

Mit 2: Domy z prefabrykatów nie są oszczędne

Zwolennicy tego mitu zakładają, że klasyczna płaszczyzna betonowa nie ma odpowiednich warunków izolujących, które pozwalałyby na konkretne oszczędności w zakresie ogrzania domu. Jak jest naprawdę?

Otóż prefabrykowane ściany betonowe mają najczęściej bardzo złożoną strukturę, opierającą się nie tylko na warstwach elewacyjnej i nośnej, ale też na warstwie ocieplenia. Dzięki niemu, struktura tak przygotowanej ściany spełnia wszystkie warunki, narzucone przez bardzo wygórowane standardy energooszczędności. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny

Mit 3: Po co budować dom z betonowych „klocków”?

Ten argument najciężej obalić. Zapytanie „po co?” skoro można budować coś w oparciu o stare i skądinąd sprawdzone metody zawsze było trudne do „odparcia”. Mimo to, warto na nie odpowiedzieć racjonalnymi argumentami.

1. Dzięki temu budowa domu ulega znacznemu przyspieszeniu, co przedkłada się na zmniejszenie kosztów budowy i możliwości zamknięcia inwestycji w jednym roku.

2. W ten sposób można zadbać o czystość posesji. Budowa domu z bloków nie pozostawia po sobie sterty śmieci i innych odpadów po materiałach budowlanych.

3. Budowa domu z prefabrykowanych ścian betonowych, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów energooszczędnych i to bez konieczności ciągłego ingerowania w mur.

4. Wykorzystanie prefabrykowanych ścian betonowych całkowicie uniezależnia inwestora od warunków pogodowych, a zwłaszcza od deszczu.

Podsumowanie

Nieznajomość technologii budowy domu z wykorzystaniem prefabrykowanych ścian betonowych, powoduje ryzyko pominięcia istotnych zalet tego rozwiązania. Świadczy o nich chociażby to, że w budownictwie wielkopowierzchniowym jest to jedna z najpopularniejszych metod realizacji inwestycji.

Categories Dom i Wnętrze