W jaki sposób diagnozuje się i leczy endometriozę?

Leczenie endometriozy, powszechnego schorzenia, na które może cierpieć nawet ⅕ kobiet w wieku rozrodczym, wciąż sprawia lekarzom sporo trudności, zwłaszcza jeżeli chodzi o pewien aspekt choroby, który dla kobiet bywa nadzwyczaj uciążliwy. Chodzi o niemożność zajścia w ciążę. Chociaż wiele pań żyje z endometriozą, nawet o tym nie wiedząc, kiedy nie mogą doczekać się upragnionego potomka, wraz z lekarzem zaczynają podejrzewać, że wina może leżeć właśnie pod stronie endometriozy.

Jak rozpoznać gruczolistość macicy?

Polega ona na tym, że śluzówka macicy zamiast wydostawać się w czasie cyklu miesiączkowego na zewnątrz ciała, wędruje do innych narządów i tworzy wszczepy, które same z siebie krwawią oraz tworzą stany zapalne. Takie wszczepy mogą powstać na przykład na jajniku, tworząc wypełnioną krwią torbiel czekoladową. Kiedy tak się stanie, leczenie endometriozy staje się pilne. Zwykle zostanie to wykryte podczas badania usg czy tomografii komputerowej. Badania wykonuje się, kiedy kobieta zgłasza dolegliwości, takie jak bolesne i długie oraz bardzo obfite krwawienia miesiączkowe, bóle w czasie stosunku lub krwawienia śródcykliczne niezwiązane z owulacją. Jeżeli dodatkowo jeszcze okazuje się, że mimo starań kobieta nie może zajść w ciążę, leczenie endometriozy trzeba wtedy zacząć jak najszybciej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że choroba tak szybko nie odpuści.

Hormony w walce z endometriozą

Obecnie stosowaną metodą leczenia endometriozy są przede wszystkim dedykowane preparaty hormonalne lub pigułki antykoncepcyjne. Zadaniem obu środków jest wprowadzenie organizmu w stan ciąży chemicznej. Wtedy to endometrium się nie powiększa i nie wędruje. Czasami potrzeba jest także operacja lub działania mające na celu udrożnienie jajowodów, by mogło dojść do zapłodnienia. Jeżeli kobieta nie stara się o dziecko, ani nie zgłasza większych dolegliwości związanych z chorobą, leczenie endometriozy czasami ogranicza się do cyklicznych badań i ewentualnie przyjmowania leków przeciwbólowych.

W określeniu tego, jaki sposób leczenia endometriozy zastosować może także pomóc zdiagnozowanie stopnia zaawansowania choroby. Kobiety nieraz martwią się, czy wszczepy endometrium w innych narządach nie przekształcą się z czasem w nowotwór. Nie ma jednak takiej obawy. Uważać jedynie trzeba wtedy, kiedy pojawi się torbiel wtedy najlepiej jest poddać się operacji, która ją usunie. Jeżeli kobieta się na to nie zdecyduje, to warto raz na jakiś czas wykonywać badania krwi, które pozwolą sprawić, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Więcej dowiesz się na stronie leczenie endometriozy – miracolo.clinic

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz zobacz aubezpieczenia.pl