Rodzaj i ilość oświetlenia samochodowego to kwestie, które są ściśle regulowane przez polskie prawo. Jakie oświetlenie możesz mieć dodatkowo w samochodzie, jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo?
Obligatoryjne rodzaje świateł samochodowych
Oświetlenie zewnętrzne to oświetlenie, które jest konieczne w każdym samochodzie. Zaliczamy do niego: oświetlenie drogowe, oświetlenie mijania, kierunkowskazy (zarówno dla samochodów osobowych, jak i przyczep), światła hamowania stop, światła pozycyjny tylne, odblaskowe tylne trójkątne (dla przyczep), odblaskowe boczne, awaryjne, przeciwmgłowe, cofania, czy pozycyjne boczne.
Światła prawnie dozwolone, ale nieobowiązkowe
Do świateł nieobowiązkowych, ale prawnie dozwolonych w przypadku przyczep należą: pozycyjne przednie (dla przyczep o szerokości do 1,6 m), cofania, oraz odblaskowe tylne, inne niż trójkątne.
Co więcej, polskie prawo reguluje także kolory świateł i ich miejsca występowania. Światło czerwone może być montowane tylko tyłu pojazdu, a światła żółte na przodzie, z wyjątkiem światła cofania.
Lampy do przyczep samochodowych
Posiadanie przyczepy to także konieczność posiadania odpowiednich świateł — począwszy od świateł pozycyjnych przednich, przy szerokości przekraczającej 1,6, jak i świateł pozycyjnych tylnych. Co więcej, przyczepa musi mieć trójkątne czerwone odblaski z tyłu, a także białe z przodu. Jeśli jej długość przekracza 2,1 m, to powinna mieć także zamontowane z przodu i z tyłu światła obrysowe.
Jakie powinno być konieczne wyposażenie przyczepki?
Do wyposażenia przyczepy mogą należeć takie elementy, jak koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, czy koła podporowe. Obowiązkowym wyposażeniem przyczepy według wymogów prawnych jest trójkąt ostrzegawczy. Zaleca się także posiadanie haka, który posłuży do holowania przyczepki. Dla wielu kierowców ważne są także takie dodatkowe akcesoria, jak nakładki na lusterka, czy bezprzewodowe kamery cofania.
Zakup przyczepki samochodowej to ważny krok, dla każdego kierowcy. Warto przed nim zapoznać się z prawnymi aspektami dotyczącymi odpowiedniego oświetlenia przyczepy, a także i jej podstawowymi koniecznym wyposażeniem. Dzięki temu nic nie zaskoczy nas na starcie i od samego początku jeżdżenia z przyczepką będziemy czuć się bezpiecznie i pewnie.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie dokładnie lampy do przyczep samochodowych zamontować, bądź zastanawiamy się, czy mamy całe konieczne wyposażenie, to warto zerknąć do przepisów prawnych, te kwestie regulujących. Dzięki temu zyskamy pewność, że mamy wszystko i jet to zamontowane tak, jak potrzeba. Warto tym samym poświęcić na to chwilę.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unitrailer.eu