Jak długo możesz używać auta zastępczego z OC sprawcy

 

Skoro tutaj trafiłeś, to pewnie zdajesz sobie sprawę z faktu, że przysługuje ci samochód zastępczy z polisy OC sprawcy. Pod warunkiem jednak, że nie ty jesteś sprawcą kolizji, czy stłuczki. Jeżeli w takim zdarzeniu uszkodzeniu uległ twój samochód to, jak wspomnieliśmy na początku, przysługuje ci samochód zastępczy. Możesz go wynająć. Ale pozostaje jeszcze jedna kwestia. Mianowicie to, na jaki okres możesz wynająć samochód zastępczy?

Jak długo możesz jeździć autem zastępczym?

Oczywiście okres, w którym przysługuje ci bezpłatny najem zastępczego samochodu z OC sprawcy jest określony. Jednak, jeżeli oczekujesz dokładnych danych, to niestety nie jest to takie proste. To jak długo możesz korzystać z takiego samochodu jest określone, ale zależy to od wielu zmiennych, od wielu czynników. Ktoś może powiedzieć, że wszystko zależy od zakresu uszkodzeń, jakie zostały poczynione w twoim samochodzie. Jest to prawda, lecz nadal ciężko jest podać uniwersalną ilość dni. Wszystko zależy m.in. od tego, czy była to szkoda częściowa, czy całkowita.

Szkoda częściowa

Jeżeli w grę wchodzi szkoda częściowa, czyli w przypadku, jeżeli auto, które zostało uszkodzone wymaga naprawy, to wtedy samochód zastępczy możesz uzyskać na cały okres naprawy. W przypadku szkody częściowej warto wcześniej zasięgnąć więcej informacji z zakresu przepisów to regulujących. Gdyż posiadając więcej informacji można wynająć za darmo samochód na czas potrzebny do zamówienia części, ustalenia kosztów naprawy itd. Czyli nie tylko na ten okres, w którym samochód fizycznie jest naprawiany. Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Szkoda całkowita

Jeżeli w grę wchodzi szkoda całkowita, czyli w przypadku, jeżeli auto zostało tak bardzo uszkodzone, że jego naprawa jest nieopłacalna, wtedy samochód zastępczy przysługuje do momentu wypłaty odszkodowania. Może też przysługiwać do momentu stwierdzenia szkody całkowitej. Od czego to zależy? To akurat zależy od danego ubezpieczyciela i warto zapoznać się z regulaminem, aby nie musieć dopłacać do wynajętego samochodu. Kiedy naprawa samochodu nie jest opłacalna? W momencie, kiedy jej koszt przekracza wartość samochodu.

Teraz już masz podstawowe informacje i pojęcie na temat tego, ja długo możesz używać samochodu zastępczego z OC sprawcy. Wiesz od czego to zależy i na co zwracać szczególną uwagę decydując się na skorzystanie z samochodu zastępczego.

Categories Motoryzacja
masystem.pl louds.pl live url