Malowanie zacisków hamulcowych

Jeszcze kilka lat temu malowane zaciski hamulcowe zarezerwowane były dla sportowych wersji samochodów stanowiąc o ich potencjalnej mocy i stanowiąc ich swoisty wyróżnik. Obecnie każdy jest w stanie pomalować zaciski hamulcowe w swoim garażu nie wydając przy tym połowy pensji. Jak to zrobić?

Lakier proszkowy?

Temat malowania zacisków hamulcowych należy zacząć od tego, że najtrwalszym rozwiązaniem jest profesjonalne malowanie przy pomocy lakieru proszkowego. Takie rozwiązanie wymaga jednak całkowitego demontażu zacisków hamulcowych i ich rozebrania, a w konsekwencji unieruchomienia samochodu na kilka dni. Zdemontowane i rozebrane zaciski poddawane są następnie piaskowaniu mającemu oczyścić ich powierzchnię ze starej farby, rdzy i innych zanieczyszczeń, a następnie poddawane są lakierowaniu proszkowemu. Koszt takiego przygotowania zacisków z ich jednoczesną pełną regeneracją to wydatek mniej więcej kilkuset złotych.

Farba do zacisków hamulcowych – można taniej

Tańszym rozwiązaniem jest samodzielne malowanie zacisków hamulcowych przy wykorzystaniu specjalnej farby do zacisków hamulcowych. W sklepach motoryzacyjnych można kupić taką farbę zarówno w postaci sprayu, jak i farby nakładanej pędzlem. Należy sobie zdać jednak sprawę z tego, że takie rozwiązanie nie będzie tak trwałe, jak malowanie proszkowe. Nie mniej, przy poprawnym przygotowaniu – oczyszczeniu i odtłuszczeniu – powierzchni zacisków, z powodzeniem przez kilka lat powinniśmy się cieszyć nowym kolorem zacisków w naszym samochodzie.

Renomowana firma

Co prawda na wielu forach internetowych można spotkać opinie i porady dotyczące malowania zacisków hamulcowych przy pomocy uniwersalnych farb i lakierów, to znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie farb dedykowanych. Farba do zacisków hamulcowych musi być odporna nie tylko na wysoką temperaturę powstającą przy hamowaniu i tarciu klocków o powierzchnię tarczy, ale również zapewniać gładką powierzchnię, do której nie będzie przyczepiał się pył z klocków hamulcowych. To właśnie osiadający pył może w krótkim czasie sprawić, że nasze „nowe” zaciski hamulcowe zaczną wyglądać jak przed malowaniem.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na szybkim i stosunkowo tanim odnowieniu kompletu zacisków hamulcowych w naszym samochodzie, to warto zakupić dedykowaną farbę do zacisków hamulcowych. Koszt całej operacji nie powinien przekroczyć w takim przypadku 100 złotych.

Categories Motoryzacja
https://beesafe.pl/porady/zakaz-zatrzymywania-sie-a-zakaz-postoju/ https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ https://artexint.com.pl/dusza-przemyslu-w-twoim-domu-kluczem-sa-meble-loftowe/