Fotoradary to jeden ze skuteczniejszych sposobów na trzymanie kierowców w ryzach. Urządzenia te stawiane są w miejscach, gdzie ryzyko wypadku czy potrącenia w wyniku nadmiernej prędkości jest duże. Mandat z fotoradaru otrzymamy za przekroczenie prędkości – zdjęcie zostanie dostarczone pocztą. Z czym wiąże się jeszcze mandat z fotoradaru?
Kiedy otrzymujemy mandat z fotoradaru…
O tym, że czeka nas mandat z fotoradaru możemy przekonać się… już w momencie popełnienia wykroczenia. Fotoradar w czasie wykonywania zdjęcia emituje błysk, który widoczny jest dla kierowcy. To dla nas pierwszy sygnał, że prędkość została przekroczona i czas zdjąć nogę z gazu. Konsekwencje wykroczenia odczujemy po kilku tygodniach – w tym czasie Inspekcja Ruchu Drogowego ustala właściciela samochodu widocznego na zdjęciu i wysyła do niego pakiet dokumentów wraz ze zdjęciem. Mandat z fotoradaru zawiera zdjęcie, na którym widoczny jest samochód i jego tablice rejestracyjne, twarz kierowcy, miejsca i data popełnienia wykroczenia. Istotnym są również dane o ograniczeniach na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się pojazd. Taryfikator mandatów nie odbiega od klasycznego cennika za przekroczenie prędkości w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że mandat z fotoradaru oznacza nie tylko karę pieniężną, ale również przyznanie punktów karnych!
Jak opłacić mandat z fotoradaru?
Kiedy dostajemy mandat z fotoradaru, mamy kilka możliwości na to, aby go opłacić. Pamiętajmy, że mamy na to siedem dni! W liście z mandatem znajdziemy numer konta – przelew możemy wykonać przez Internet lub na poczcie. W tytule przelewu koniecznie umieśćmy swoje imię i nazwisko oraz numer mandatu. Warto również pamiętać, że możemy odmówić przyjęcia mandatu, jeśli zdjęcie jest niewyraźne lub jeśli na zdjęciu znajduje się więcej pojazdów i nie ma pewności, który z nich faktycznie przekroczył prędkość.