Decydując się na emigrację zarobkową przede wszystkim myślimy o krajach o podobnej kulturze – wśród najchętniej wybieranych bez wątpienia najchętniej wybiera się naszych sąsiadów, Niemcy. Czy praca za granicą to dzisiaj faktycznie szansa na lepsze życie? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska i dowiedzieć się o zaletach i wadach.
Korzyści wynikające z pracy za granicą
Praca za granicą to niewątpliwie szansa na lepsze zarobki, szczególnie w przypadku specjalistów w danych branżach. W Niemczech poszukuje się dzisiaj pracowników związanych z elektroniką, ale też automotiv, informatyków, programistów. Wraz z wysokimi zarobkami mogą oni również liczyć na pewne benefity, takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możliwość korzystania z dodatków socjalnych dla pracowników. Pracodawcy często dbają również o kształcenie swoich pracowników – ci ostatni mogą liczyć na wiele kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje, co nie pozostaje bez wpływu na jakość wykonywanej ich pracy. Dla pracodawcy jest to czysta inwestycja. Warto również wspomnieć o kwestiach podatkowych – odzyskanie podatku z Niemiec nie jest problematyczne, sama deklaracja nie nastręcza problemów.
Problemy z życiem za granicą
Jakie wyzwania stoją przed Polakami przeprowadzającymi się do Niemiec w celach zarobkowych? Podstawowym problemem jest zawsze język – tu jednak możemy zapisać się na liczne kursy dla obcokrajowców, jak również uczyć się samodzielnie w domu. Istotne jest też osiągnięcie pewnej samodzielności w obcym kraju, załatwienie najważniejszych urzędowych spraw samodzielnie – to może być istotny problem. Wielu Polaków wyjeżdżających za pracą wspomina również o konieczności dopasowania się do nieco innych zwyczajów czy innej mentalności, które jedna z czasem stają się codziennością.