Przechowywanie cieczy niebezpiecznych – bezpieczeństwo środowiska

Pomimo tego, że obecnie niemal na każdym kroku wprowadza się regulacje dotyczące ochrony środowiska i niestosowanie się do tego typu przepisów obarczone jest wysokimi karami pieniężnymi, to wciąż zbyt mało mówi się o właściwym przechowywaniu cieczy niebezpiecznych. W jakich pojemnikach przechowywać takie substancje jak olej napędowy, paliwa płynne czy substancje żrące, aby to było bezpieczne nie tylko dla nas samych, ale również dla środowiska?

Dwa rodzaje zbiorników

Już na samym początku rozważań na temat zbiorników do przechowywania i przewożenia różnego rodzaju cieczy należy wyraźnie podkreślić, że na rynku występują dwa rodzaje zbiorników – zbiorniki jednopłaszczowe i zbiorniki dwupłaszczowe. O ile te pierwsze z powodzeniem możemy wykorzystywać do przechowywania i przewożenia deszczówki lub wody pitnej (przy wykorzystaniu zbiornika posiadającego odpowiednie atesty), tak w przypadku innych cieczy, które mogą zagrażać środowisku, należy korzystać wyłącznie ze zbiorników dwupłaszczowe.

Zbiorniki dwupłaszczowe – co to takiego?

Czym są jednak zbiorniki dwupłaszczowe? Najprościej ujmując, są to szczelne pojemniki na ciecz składające się z dwóch pojemników w jednym. W praktyce mowa jest o zbiorniku właściwym, w którym znajduje się przechowywana lub transportowana ciecz oraz pokrywie retencyjnej zabezpieczającej przed rozlaniem. Nawet jeżeli uszkodzeniu ulegnie zbiornik wewnętrzny, to ciecz ma zostać zatrzymana wewnątrz całego zbiornika.

Jakie wymiary zbiorników dwupłaszczowych?

Wbrew pozorom zbiorniki dwupłaszczowe od https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/zbiornik-dwupaszczowy-bezpieczestwo-do-potgi-drugiej/nie mają jednakowych wymiarów – występują w objętościach od 1000 litrów do 5000 litrów. Większość zbiorników dwupłaszczowych wykonywanych jest obecnie z polietylenu liniowego, który jest nie tylko bardziej odporny na działanie chemikaliów niż zbiorniki wykonane ze stali, ale również jest lżejszy. Co również istotne, polietylen, z którego wykonywane są pojemniki na ciecz charakteryzuje się odpornością na promieniowanie UV, a tym samym z powodzeniem może być składowany na wolnym powietrzu.

Podsumowując, jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać takie ciecze jak paliwa płynne czy ropę, niemal koniecznością jest inwestycja w zbiornik dwupłaszczowe. Dzięki coraz powszechniejszemu użytkowaniu tego typu zbiorników i dużej konkurencyjności na rynku między poszczególnymi producentami, dobrej jakości zbiorniki dwupłaszczowe nie są wcale drogie. Ich cena zależy głównie do pojemności i wyposażenia dodatkowej, takiego chociażby jak czujnik poziomu zapełnienia z zewnętrznym światłem ostrzegawczym.

Categories Ciekawe
owiesci.com.pl anese-dev.com zobacz wiecje