Składowanie materiałów w magazynach zamkniętych

Posiadając pozwolenie na budowę, nie mamy obowiązku zgłaszania wybudowania tymczasowego obiektu służącego do przechowywania materiałów budowlanych.

Magazyny zamknięte

Podczas prowadzenia prac remontowych materiały budowlane można przechowywać zarówno na otwartych placach składowych, jak również w specjalnie do tego zbudowanych wiatach. Niektóre surowce wymagają specjalnych zamkniętych magazynów, w których są chronione przed czynnikami z zewnątrz.

Materiałami budowlanymi wymagającymi specjalnych warunków będzie cement, wapno hydratyzowane i gips. Należy je składować w suchych pomieszczeniach z drewniana podłogą. Worki układa się w stos, ale jedynie do dziesięciu warstw.

Inne materiały wymagające przechowywania w specjalnych warunkach

Płyty gipsowo-kartonowe należy owinąć folią i składować na podkładach. Warto grupować je według rodzaju płyt. Maksymalna wysokość składowania wynosi w takim przypadku do około metra. Okna i drzwi układa się na podłodze, najlepiej wyłożonej tekturą. Spodnia część musi być gładka, aby nie porysować powierzchni okien.

Przechowywanie blachy ocynkowanej wiąże się z koniecznością układania jej na płasko w stos. Nie może być ona składowana niedaleko cementu ponieważ to spowoduje, że zacznie korodować. Rury stalowe przechowuje się na stelażach, a sklejkę na podkładach, wielowarstwowo do wysokości dwóch metrów.

Czas przechowywania materiałów budowlanych

Niektóre materiały budowlane, takie jak elementy ścienne, dachówki, czy stolarka, mogą być przechowywane bez żadnych ograniczeń czasowych. Oczywiście konieczne jest zapewnienie im właściwych warunków i stała kontrola, czy nie dochodzi do ich uszkodzenia.

Krótki czas przechowywania mają wyroby chemii budowlanej i materiały budowlane na bazie komponentów akrylowych. Wszelkiego rodzaju farby, zaprawy i kleje można przechowywać od sześciu do dwunastu miesięcy. Warto przed zakupem oszacować ilość posiadanej przestrzeni, a także czas realizacji inwestycji, aby nie ponieść strat związanych z kupnem zbyt dużej ilości surowców.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez składy budowlane Attic Kraków

Categories Dom i Wnętrze
diopieknanr5.pl