Usługi kurierskie, transportowe, spedycyjne – czym się różnią?

Każdy z nas korzysta czasami z usługi kuriera. Zwłaszcza w okresie świątecznym kurierzy mają masę roboty. Poza nimi istnieją też inne, choć podobne usługi – spedycyjne lub transportowe. Czym dokładnie się one różnią? Którą z nich powinniśmy wybrać w konkretnym przypadku? Sprawdźmy to!

Czym są usługi kurierskie?

Firmy kurierskie zajmują się najwęższym, jeśli chodzi o poniższe trzy usługi, zakresem usług. Najprościej mówiąc, organizują one przewozy przesyłek listowych oraz paczek. Dotyczy to przewozów krajowych, jak i (w przypadku niektórych firm) również zagranicznych. Firmy kurierskie nie zajmują się przewozem osób, co odróżnia je od tych świadczących usługi transportowe oraz spedycyjne.

Czym są usługi transportowe?

Jeśli firma świadczy usługi transportowe, oznacza to, że może przewozić zarówno towary, jak i osoby. Transport ten może odbywać się na terenie kraju, jak i poza jego granicami, może być on lądowy, powietrzny oraz wodny. W zależności od tego, jaka jest trasa przewożonych towarów lub osób, do usług transportowych wykorzystuje się samochody osobowe oraz ciężarowe, pociągi i statki (zarówno pasażerskie, jak i transportowe), samoloty czy autokary.

Czym są usługi spedycyjne?

Usługi spedycyjne to pojęcie rozumiane szerzej od usług transportowych. Sam transport jest jedną z części obszernej i wielozadaniowej spedycji. W jej skład wchodzi również wybór odpowiedniego środka transportu. Firmy zajmujące się spedycją zajmą się także załadunkiem oraz wyładunkiem towaru. Dostarczą go do odpowiedniego odbiorcy, zorganizują też obsługę zleceń płatniczych. Pracownicy firmy spedycyjnej zgromadzą też całą niezbędną dokumentację, a transportowane towary zostaną ubezpieczone. Dokonają oni również odprawy celnej w imieniu swojego klienta.Jak widać, firma spedycyjna zajmuje się sposób kompleksowy transportem towarów i osób. Taki system transportowy wymaga nie lada logistyki.

System transportowy logistyka

Jak widać powyżej, zarówno usługi kurierskie, transportowe, jak i spedycyjne wymagają dużej logistyki w organizacji pracy. Na rynku istnieją więc firmy zajmujące się organizacją pracy danej firmy. W przypadku dużych firm transportowych wydaje się to niezbędny element inwestycji. Dzięki temu firma będzie działać sprawnie, bez konsekwencji i błędów, które mogłyby być wyjątkowo trudne zarówno dla zleceniodawcy, jak i dla zleceniobiorcy.

Jak widać, istnieją znaczące różnice pomiędzy usługami kurierskimi, transportowymi oraz spedycyjnymi. Firmy oferujące taką działalność mogą potrzebować specjalnego systemu zajmującego się logistyką takich przedsięwzięć, by działały one w sprawny sposób.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system transportowy logistyka.

Categories Ciekawe