Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie znalezienie dobrej pracy to nie lada wyzwanie. Głównym problemem naszego społeczeństwa jest to, że dzisiaj niemal każdy może ukończyć studia. Przed laty, do szkoły wyższej dostawały się wyłącznie osoby, które uzyskały wyjątkowo dobre wyniki, zarówno z matury, jak i na egzaminach wstępnych. Dzisiaj z pewnością nie ma aż takich wymagań. W zasadzie, wystarczy zdać maturę i ma się niemal stuprocentową pewność, że miejsce na studiach się znajdzie.
Studia studiom nie równe…
Współcześnie, dużym problemem są uczelnie prywatne, do jakich dostać się nie jest żaden problem. Tak naprawdę, wystarczy, że egzamin maturalny będzie zdany na minimalne 30% i droga na studia stoi przed nami otworem. Niestety, spora część takich uczelni nie posiada żadnej renomy, a jej ukończenie nie gwarantuje otrzymania solidnej i stabilnej pracy. Jeżeli mamy większe ambicje, aniżeli tylko zdanie matury, to koniecznie musimy wybrać rozszerzony poziom egzaminu dojrzałości. Tylko w takim przypadku możemy myśleć o dostaniu się na dobre studia.
Jakie studia wybrać, aby mieć gwarancję pracy?
W chwili obecnej wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki kierunek wybrać? Odpowiedź na pewno nie jest prosta, ponieważ trudno ocenić, na co konkretnie będzie zapotrzebowanie za 5 lat. Niemniej jednak, warto rozeznać się na rynku pracy i sprawdzić, jakich fachowców obecnie poszukują pracodawcy. Na pewno z tego przeglądu wyniknie jedno: zainteresowanie programistami komputerowymi stale rośnie. Trudno się zresztą dziwić – coraz więcej dziedzin życia opiera się na rozwiązaniach informatycznych. Tradycyjne dokumenty coraz częściej zastępowane są przez ich elektroniczne odpowiedniki, a praktycznie wszystkie sprawy możemy załatwić przez internet. Dotyczy to zakupów w sieci, ustalania terminów wizyt lekarskich, rezerwacji wyjazdów wakacyjnych czy też komunikacji oraz śledzenia najważniejszych informacji ze świata. W tej chwili, bez informatyków świat by po prostu nie istniał, dlatego warto zastanowić się nad takim kierunkiem studiów.
Oczywiście, należy zdać sobie sprawę z tego, że kierunek ten nie jest dla wszystkich, co potwierdza również jego opis w tym artykule. Zadeklarowani humaniści będą mieć raczej spore problemy, by sobie poradzić ze studiami informatycznymi. Dziedzina ta bowiem opiera się w dużej mierze na matematyce, dlatego bez miłości do przedmiotów ścisłych można zapomnieć o tych studiach. Jeżeli jednak zdecydujemy, że to nasza wymarzona ścieżka zawodowa, to najlepiej już dzisiaj zadbajmy o systematyczne przygotowania do matury. Coraz więcej ludzi bowiem widzi, że świat informatyczny to przyszłość i rozważa pójście na ten kierunek studiów.
Gdzie szukać pracy po zdobyciu tytułu?
Jeśli ukończymy informatykę, to najprawdopodobniej nie będziemy musieli narzekać na brak ofert pracy. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam pracodawca będzie chciał pozyskać nas na konkretne stanowisko w swojej firmie. Obecnie rynek wykazuje niedobór w wysokości niemal 50 000 programistów. Dlatego na chwilę obecną nie trzeba się martwić o zatrudnienie zaraz po studiach. Wynagrodzenie również jest bardzo interesujące w przypadku tego zawodu. Wiele osób pracujących jako programiści zarabia nie mniej, niż 10 000 zł.
Zobacz również: Budowanie dedykowanych systemów dla biznesu – czy to dochodowa branża?
Jeśli chociaż trochę interesujemy się informatyką, a matematyka idzie nam dość łatwo, to już teraz zdecydujmy się na ten kierunek studiów. Możesz mieć pewność, że w przyszłości – pod względem stabilności pracy i wysokości zarobków – nie będziemy żałować tej decyzji.
Źródło: infoss.pl