Najpopularniejsze liczniki elektryczne

Wiecie czym są liczniki elektryczne? To przyrządy pomiarowe przeznaczone do pomiaru ilości przepływającej energii elektrycznej. Znajdują się one w każdym domu, mieszkaniu, biurze, magazynie oraz tam, gdzie wykorzystywane są sprzęty elektryczne.

Wskazanie liczników elektrycznych jest podstawą do rozliczania się między dostawcą a odbiorcą energii. Jednostką miary jest kilowatogodzina (kWh) lub megawatogodzina (MWh). Należy pamiętać o tym, że liczniki elektryczne wyposażone są w są specjalizowane układy scalone, które pod wpływem przepływającego prądu i przyłożonego napięcia generują impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej. Później ta liczba impulsów jest specjalnie przeliczna na energię, która jest wskazywana przez licznik. Liczniki elektryczne dostępne na rynku i wybierane przez klientów mogą być zarówno dwutaryfowe lub trójfazowe.

Liczniki dwutaryfowe są bardzo popularne wśród użytkowników, ponieważ obniżają ceny kilowatów. W jaki sposób? Chodzi tutaj o pobory opłat za energię elektryczną dzienną i tak zwaną taryfę nocno-weekendową. Dzięki temu jest taryfa dwustrefowa. Ta nocno – weekendowa jest oczywiście o wiele tańsza niż ta dzienna. Liczniki dwutaryfowe wyposażone są w dwa mierniki. Jeden pokazuje jakie zużycie prądu jest w godzinach weekendowych oraz nocnych. Natomiast drugi pokazuje zużycie prądu w godzinach dziennych. Na podstawie odczytu zarówno z jednego jak i z drugiego licznika naliczany jest koszt dostarczonego prądu.

Jeżeli chodzi o liczniki elektryczne to użytkownicy mają do wyboru licznik trójfazowy. Ten sprzęt umożliwia przesyłanie tej samej ilości prądu przy dużo mniejszych nakładach. Tego rodzaju licznik trójfazowy bardzo często jest stosowany w lokalach przemysłowych i rzemieślniczych oraz w obiektach o większym zużyciu prądu (gdy energia elektryczna służy do ogrzewania, do kuchni lub do innych energochłonnych urządzeń). Warto wiedzieć o ty, że ten licznik wyposażony jest w układ trójfazowy. To umożliwia zdecydowanie ulepsza wydajność oraz mniejsze straty na sieciach przesyłowych. Warto dodać, że licznik trójfazowy jest także stosowany dlatego, że umożliwia korzystanie z trójfazowego motoru niesynchronizowanego, najczęściej używanego w przemyśle jako aparat prosty i mało kosztowny w obsłudze.

Montując liczniki elektryczne ze sklepu https://www.egniazdka.pl/licznik-energii-elektrycznej-trojfazowy-dwutaryfowy-le-04d-p-1715.html koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy w obiekcie będą wykorzystywane specjalistyczne urządzenie prądotwórcze oraz czy zależy nam na jak najniższych rachunkach za energię elektryczną.

Categories Ciekawe