Jak dbać o włosy latem?

Od kilku dni możemy oficjalnie cieszyć się latem. Okres wakacyjny jest upragnionym czasem odpoczynku i wytchnienia od obowiązków i stresu. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wakacyjne wyjazdy mogą negatywnie odbić się na kondycji naszych włosów. Dlaczego tak się dzieje? Jakie kroki należy włączyć do codziennej pielęgnacji, aby przywrócić pasmom witalność i blask? Sprawdź!

Zgubne działanie słońca

Latem spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Mimo tego, że ekspozycja na słońce przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści, to może mieć również negatywne konsekwencje. Wydzielane przez słońce promieniowanie UV niszczy aminokwasy i wiązania białkowe tworzące ochronne łuski włosa. Uszkodzenia struktury widoczne są gołym okiem w postaci jasnych, wypłowiałych pasemek. Rozjaśnienia pojawiające się na naszych czuprynach są wynikiem utlenienia melaniny i wydzielenia wolnych rodników uszkadzających włos od środka. Ponadto, utrzymaniu włosów w dobrej kondycji nie sprzyjają kąpiele w słonej, morskiej wodzie ani chlorowanych basenach.

Odpowiednia odżywka i szampon do włosów to podstawa

Wdrożenie powakacyjnego planu naprawczego powinniśmy zacząć od oczyszczenia włosów i skóry głowy szamponem oczyszczająco-chelatującym. Tego typu szampon do włosów dokładnie usunie wszystkie pozostałości po twardej wodzie i soli morskiej. Kolejnym krokiem w walce o przywrócenie pasmom sprężystości i blasku będzie nałożenie maski o bogatym składzie. Aplikowana na włosy maska powinna zawierać silnie regenerujące, odżywcze i nawilżające składniki, takie jak witaminy A i E,  ekstrakt z nasion bawełny, oleje (arganowy, migdałowy, makadamia, jojoba), ceramidy, kolagen morski i proteiny pszenicy. Nie używaj lokówek, prostownicy i suszarki – pozwól włosom naturalnie wyschnąć. Aby zminimalizować skutki opalania na plaży, warto chronić włosy szamponami i mgiełkami z filtrem, a w razie możliwości chować je kapeluszem.

Categories Zdrowie i Uroda