Dobry wygląd często wpływa na ogólne samopoczucie i pewność siebie. To sposób na to, by wizualnie odjąć sobie lat, ale i lepiej poczuć się we własnej skórze. Istnieje wiele sposobów na to, by wpłynąć na swoją aparycję, poprawić rysy twarzy, kondycję skóry, czy wymodelować sylwetkę. Poszczególne metody i procedury mogą się jednak od siebie różnić zakresem możliwych do wprowadzenia zmian, jak i stosowanych w tym celu środków. Mowa tutaj o zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologicznych. Czym są dwie wspomniane dziedziny i czym się od siebie różnią?
Podstawowa różnica — poziom ingerencji w tkanki
Pierwszą kluczową różnicą między medycyną estetyczną a kosmetologią jest ingerencja w tkanki pacjenta. W przypadku medycyny estetycznej lekarze mogą pozwolić sobie na głębszą ingerencję. Wiele zabiegów wchodzących w zakres medycyny estetycznej to np. lasery, które przenikają przez naskórek w głębsze warstwy skóry. Z kolei zabiegi wchodzące w zakres kosmetologii mają bardziej powierzchowną skuteczność.
Procedury zarówno z jednej, jak i drugiej dziedziny mogą przynosić świetne rezultaty. Trzeba jednak zauważyć, że zastosowanie konkretnych zabiegów będzie uzależnione od potrzeb pacjenta, jego oczekiwań, jak i poziomu zaawansowania zmian, które dla pacjenta stanowią problem. Im bardziej zaawansowana przypadłość, tym większa ingerencja w tkanki może okazać się konieczna.
Rodzaj zmian, z jakimi zmaga się pacjent
Kolejna istotna różnica to oczekiwania pacjenta. Do gabinetu kosmetologa uda się on wtedy, gdy chce korzystać z zabiegów mających na celu prewencyjne zapobieganie zmarszczkom, przebarwieniom, wiotkości skóry, czy innym problemom, jakie mogą pojawić się wraz z wiekiem. Jeśli natomiast chodzi o wizytę u lekarza medycyny estetycznej, konsultacja będzie skupiać się głównie na niwelowaniu już zaistniałych zmian estetycznych w wyglądzie. Będzie to zatem opcja dla osób, które chcą się odmłodzić i wizualnie przywrócić wygląd sprzed lat — pamiętając jednak o naturalności efektów zabiegowych.
Istnieje zatem kluczowa różnica między profilaktyką prowadzoną przez kosmetologa a odmładzaniem, jakim zajmuje się lekarz medycyny estetycznej.
Kompetencje zawodowe
Zakres zabiegowy, jak i ingerencji w tkanki definiuje również poziom wykształcenia osób pracujących na określonych stanowiskach. W przypadku kosmetologa nie trzeba posiadać typowego wykształcenia medycznego. Jeśli natomiast chodzi o medycynę estetyczną, zabiegi z jej zakresu wykonywane mogą być wyłącznie przez dyplomowanego lekarza. Tylko osoby z dyplomem mają pełne prawo do wykonywania omawianego zawodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kosmetolog zdobywał swoją wiedzę na dedykowanych studiach, niemniej często swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności poszerza o kursy i szkolenia.
Jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne po przeprowadzonym zabiegu, lekarz medycyny estetycznej będzie wiedział, jak zareagować i jak zająć się osobą z powikłaniami. W przypadku kosmetologa pacjent nie zawsze może liczyć na faktyczne medyczne wsparcie, co może skończyć się odesłaniem go do lekarza.
Zastosowane metody, narzędzia i urządzenia
Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z koniecznością posiadania ogromnych zasobów wiedzy z wielu obszarów medycyny. Wszystko po to, by nie tylko utrzymać dobrą kondycję skóry, ale i cofnąć pewne oznaki jej starzenia. Dlatego też lekarze medycyny estetycznej muszą na co dzień korzystać z różnego zaawansowanego sprzętu i urządzeń, które umożliwiają im wykonywanie zaawansowanych zabiegów i np. przerywania ciągłości naskórka przez ingerencję laserem. Warto także dodać, że w razie jakichkolwiek komplikacji wiedza techniczna i medyczna umożliwi szybką reakcję i zapobieganie negatywnym skutkom, z jakimi zmaga się pacjent. Lekarz medycyny kosmetycznej, w przeciwieństwie do kosmetologa, może również wypisać receptę.
Jeżeli chcesz odmłodzić swój wizerunek i szukasz wsparcia profesjonalnego, doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.