Kiedy może nam się przydać licznik dwutaryfowy?

Liczniki energii są podstawą naliczania opłat przez dostawcę energii. Na ogół większość naszych rodaków posiada licznik energii jednotaryfowy. Niektórzy jednak zakładają licznik dwutaryfowy. Oczywiście związane jest to z tym że korzystają z dwutaryfowego systemu opłat za energię elektryczną. Kiedy może nam się przydać takie rozwiązanie?

Taryfy G11 i G12 – o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy dostawca energii elektrycznej posiada odbiorców energii elektrycznej podzielonych na grupy. Odbiorcy indywidualni, czyli gospodarstwa domowe znajdują się w grupie G. Stąd jest nazwa taryf G11 oraz G12. Dodatkowo większość dostawców oferuje sposób rozliczania jednotaryfowy G11 oraz dwutaryfowy G12. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że w zależności od godzin, kiedy pobierana jest energia elektryczna, mamy różną cenę za prąd. Licznik dwutaryfowy jest dla nas obowiązkowy, kiedy naliczane są nam opłaty na podstawie rozliczenia dwutaryfowego. Może nam się przydać, kiedy rozważamy przejście na taki system. Taryfa G12 ma bowiem swoje zalety oraz wady. Największą wadą jest fakt, że cena prądu w ciągu dnia jest wyższa niż w taryfie G11, natomiast niewątpliwa zaleta jest taka, że w taryfie nocnej może być nawet dwukrotnie prąd tańszy.

Licznik prądu dwutaryfowy – kiedy założyć?

Licznik prądu dwutaryfowy z perspektywy wielu użytkowników może nam się przydać (wraz z taryfą G12 oczywiście), wtedy gdy:

– mamy ogrzewanie elektryczne: największą różnicę w rachunkach odczujemy zimą, kiedy w nocy ogrzewanie hula na całego. Nawet domy budowane w technologii domu pasywnego, wymagają dogrzania zimą. Ogrzewanie elektryczne nie jest co prawda popularne, ale niemniej jest stosowane i głównie do tych osób kierowane są taryfy takie jak G12.

– z jakiegoś powodu używamy dużo więcej elektrycznych urządzeń w nocy: ten powód musi być jednak poprzedzony dokładną analizą. Koszt prądu zużytego w ciągu dnia, wcale nie musi być mniejszy niż oszczędność na taryfie nocnej. W tej materii musimy mieć zatem naprawdę wielkie potrzeby.

– kiedy w domu spędzamy głównie wieczory: wiele osób przebywa poza domem do późnych godzin wieczornych. Z tego powodu zużycie prądu wzrasta wieczorem i nocą. Należy jednak pamiętać o tym, że w ciągu dnia sprzęty zasilane energią elektryczną (takie jak lodówka), również pracują.

Licznik energii dwutaryfowy może nam pomóc oszacować, ile prądu zużywamy w jakich porach dnia. Dzięki jego instalacji będziemy również w stanie podjąć racjonalną decyzję odnośnie do zmiany taryfy.

Categories Technologia
https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://gla-missions.org/jak-szybko-wyleczyc-osteoporoze/ https://samanthasmithphoto.com/spelnic-marzenie-o-pelnych-ustach-jak-korzystac-z-zabiegow-powiekszania-ust/