Salon w stylu klasycznym

Styl klasyczny w wystroju wnętrz uchodzi za najbezpieczniejszy i często łączony jest z określeniami takimi jak ‚ponadczasowy’ czy elegancki. Jest to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy chcieliby sami zaaranżować swój dom czy mieszkanie, nie czują się jednak w tej materii do końca pewnie – klasyka od lat rządzi się tymi samymi prawami i nie podlega okresowym trendom, zdecydowanie łatwiej uniknąć więc tutaj pomyłek, zwłaszcza w porównaniu choćby do stylu loftowego czy industrialnego.

Klasyka w pokoju dziennym

Jakkolwiek pojęcie to jest dosyć pojemne i można wydzielić w nim sporo pomniejszych stylów, ogólnie rzecz biorąc wnętrza urządzone w duchu klasyki odznaczają się prostota i harmonią. Takie pomieszczenia są przede wszystkim jasne i przestronne oraz działają kojąco na zmysły osób w nich przebywających. Również meble zazwyczaj są stosunkowo proste a ich barwy stonowane i naturalne – to samo tyczy się zresztą ścian. Nieco żywsze kolory zarezerwowane są dla wszelakiego typu dodatków, np. tkanin czy poduszek dekoracyjnych. Również i tutaj należy zachować jednak umiar, zwłaszcza przy wykorzystaniu złota i srebra, których zbyt duża ilość może zamienić przytulny salon w groteskową parodię pałacu. Całość dopełniają klasyczne żyrandole i, jeżeli jest taka możliwość, drewniana podłoga.

Klasyczne oświetlenie salonu

Warto zaznaczyć, że żyrandole do salonu urządzonego w klasycznym stylu, rzadko bywają wiernymi odwzorowaniami dawnych wykonań a jedynie zawierają pewne elementy nawiązujące do ich stylistyki. Współczesne klasyczne żyrandole to zresztą pojęcie bardzo obszerne a na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które czy to poprzez kształt klosza, czy to poprzez charakterystyczne wzornictwo czerpią pełnymi garściami np. z secesji czy żyrandoli weneckich. Odpowiednio dobrane żyrandole do salonu potrafią znacznie podnieść walory estetyczne każdego pomieszczenia i sprawić, by stało się ono przytulne i ciepłe.

Zasady oświetlenia pokoju dziennego

Pamiętajmy, że klasyczne oświetlenie salonu ze sklepu http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace w kwestiach technicznych nie różni się specjalnie od tego w pomieszczeniach urządzonych w zupełnie innych stylach. Istotne jest odpowiednie jego rozplanowanie już na etapie projektu, uwzględniając nie tylko stosowną ilość punktów świetlnych – w salonach o dużej powierzchni jeden żyrandol może okazać się niewystarczający – ale także rozmieszczenie włączników, ich ilość i rodzaj. Te ostatnie elementy również można estetycznie dopasować do wnętrza – wiele firm oferuje nie tylko tradycyjne wykonania z białego plastiku ale również i takie z drewna czy skóry.

Categories Dom i Wnętrze