Codziennie spożywane posiłki mają kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. Wybór konkretnych produktów pozwala na dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Niestety, przy dużej różnorodności produktów spożywczych, chętnie sięgamy po jedzenie przetworzone i niezdrowe.
Jak codzienne jedzenie wpływa na nasze zdrowie?
Nasz organizm potrzebuje konkretnych składników, by móc funkcjonować prawidłowo. Przede wszystkim jest to białko, które jest budulcem mięśni, ale też węglowodany, które zapewniają zastrzyk energii. Ciało potrzebuje też witamin, mikroelementów i soli mineralnych – elementy te gwarantują poprawne działanie układu nerwowego, krwionośnego. Chcąc żywić się w najlepszy sposób, sięgajmy przede wszystkim po warzywa i owoce – powinny pojawiać się one w naszym jadłospisie każdego dnia, najlepiej w formie nieprzetworzonej. Kilka razy w tygodniu wybierajmy nabiał (niesłodzone jogurty, mleko, kefiry). 1-2 razy w tygodniu sięgajmy po chude mięso. Czego unikać z pewnością alkoholu, ale też przetworzonej żywności i dużej ilości słodyczy.
Polska kuchnia – dania, które się nie nudzą!
Kuchnia polska jest zróżnicowana i ciekawa – przekonują kucharze i specjaliści od dietetyki. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wiele książek kucharskich, które klasyczne polskie dania proponują w wersji wegetariańskiej. Dla każdego więc znajdzie się coś, co lubi. Wśród polskich klasyków wymienia się przede wszystkim flaczki wołowe w rosole, które świetnie sprawdzą się jako rozgrzewające danie w czasie zimy. Polacy chętnie stawiają też na zupy, których przygotowanie nie jest trudne, a możliwości jest wiele – wśród najchętniej wybieranych wymienia się klasyczny rosół, ale też zupę ogórkową, krupnik, zupę grzybową, kwaśnicę. Dania polskie to również mięsa – polska kuchnia kojarzona jest przede wszystkim z kotletami mielonymi, schabowymi podawanymi z kapustą. Warto również wspomnieć o tym, że polska kuchnia to również kasze, które w wielkim stylu powracają na nasze stoły. Warto dać im szansę, gdyż są one niezwykle wartościowym dodatkiem.