Praca jako opiekun osób starszych – zajęcie, które ma liczne korzyści

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osób starszych. Wpływają na to przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym z nich są kwestie demograficzne. Coraz większy jest w społeczeństwie odsetek osób w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia i pomocy w czynnościach dnia codziennego. Po drugie opiekunka dla seniorów to zajęcie dające mnóstwo satysfakcji, a jednocześnie wiążące się z godziwymi zarobkami. Dla wieku opiekunów dużą atrakcją jest możliwość wyjazdu z kraju i praca za granicą. Jak każde zajęcie, również praca w roli opiekuna ma swoje zalety i wady. W związku z systematycznym wzrostem zainteresowania zatrudnieniem w sektorze opieki przed przyjęciem oferty warto poznać blaski i cienie tego zawodu.

Jakie predyspozycje są niezbędne do pracy jako opiekun osób starszych?

Doświadczone opiekunki doskonale wiedzą, że opieka nad starszymi osobami nie należy do zajęć najłatwiejszych. Wbrew pozorom nie jest to praca dla każdego. Zajęcie to wymaga odpowiednich predyspozycji, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Senior potrzebujący całodobowego wsparcia to często osoba niesamodzielna i mająca trudności z poruszaniem się. Opiekun musi więc dysponować odpowiednią siłą fizyczną, bo w pracy każdego dnia będą się zdarzały sytuacje, gdy trzeba będzie pomóc podopiecznemu w stawaniu z łóżka czy zmianie pozycji. W tej pracy bardzo istotne są również cechy psychiczne, takie jak opanowanie, pozytywne nastawienie do życia i wysoka odporność na stres przy jednoczesnym empatycznym podejściu do ludzkiego cierpienia i niepełnosprawności. Liczy się szacunek do seniora, a zarazem umiejętność delikatnego wykonywania niezbędnych czynności higienicznych związanych z opieką: mycia, czesania, zmiany opatrunków i pieluch czy przebierania w czystą bieliznę i odzież.

Korzyści pracy w charakterze opiekuna dla seniorów

Dla wielu osób praca opiekunki jest źródłem ogromnej satysfakcji i drogą do odkrycia swojego zawodowego powołania. Z pomagania seniorom można czerpać mnóstwo radości i poczucia sensu. Niewątpliwym plusem pracy w tym charakterze jest możliwość realizacji swojej potrzeby bycia przydatnym i ważnym dla drugiego człowieka, który w zamian obdarzy opiekuna uśmiechem i wdzięcznością, dzieląc się z nim swoim życiowym doświadczeniem. To najlepszy dowód doceniania trudu włożonego w codzienny wysiłek.

Categories Ciekawe